پاسخ هیات رئیسه مجمع عمومی به اظهارات وزیر بهداشت

پاسخ هیات رئیسه مجمع عمومی به اظهارات وزیر بهداشت

هیات رئیسه مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی بدنبال اظهارات وزیر بهداشت در رسانه ها مبنی بر این که اصالت و سلامت دستگاه انتظامی سازمان نظام پزشکی را در سراسر کشور مورد تردید قرار داده و ” دستور ” تغییر قوانین را نیز فی الحال صادر فرموده اند، بیانیه ای را صادر نموده است.

به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان نظام پزشکی متن این پیام به شرح ذیل است:

بسمه تعالی

یکی بر سرشاخ ، بن می برید!

توسعه پایدار بدون توجه جدی و هدفمند به امر “سلامت” امکان ناپذیر است و از آنجائیکه انسان سالم محور توسعه پایدار است ، هربرنامه، سیاست و موضعگیری که تلاش در جهت رسیدن به مقدمات ضروری برای توسعه سلامت را هدف آماج حملات خویش قرار دهد، ضد توسعه کشور است و با اهداف قوانین توسعه ، تعارض و تناقض دارد.

اخیراً در رسانه های مختلف به نقل از وزیر محترم بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی اظهاراتی منتشر شده است که تلاشهای بی منّت و ایثارگرانه جامعه خدوم پزشکی را بار دیگر مورد حمله قرار داده ، و  همانند سالیان نه چندان دور، تریبون های رسانه ای را وسیله ایراد اتهام و افترا به سازمان نظام پزشکی و جامعه پزشکی ایران قرار داده اند.

در این بیانات اخیر، ایشان که خود را ” متولی اصلی بهداشت، و درمان کشور” نامیده اند ، اصالت و سلامت دستگاه انتظامی سازمان نظام پزشکی را در سراسر کشور مورد تردید قرار داده و ” دستور ” تغییر قوانین را نیز فی الحال صادر فرموده اند.

البته نقد عبارات بکار رفته از سوی ” متولی محترم ” ، کار عبث و بیهوده ای است زیرا چنانچه از محتوای کلام ایشان در انتقاد از عملکرد هیات های انتظامی بدوی و هیات عالی انتظامی برمی آید، متاسفانه متولی محترم بازهم دچار وسوسه ” فرافکنی ” و ” پوپولیسم ” شده و بدون اینکه به متن صریح قانون و آئین نامه های انتظامی مراجعه و استنادی داشته باشند ، با عامیانه کردن مساله سعی در تخریب چهره سازمان نظام پزشکی و سلامت عملکرد مردمی ارگانهای آن در سراسر کشور داشته اند. منطق اینکه مردم از سیر رسیدگی به شکایات در سازمان نظام پزشکی راضی نیستند ، پس باید اختیارات حاکمیتی در زمینه رسیدگی به شکایات پزشکی از سازمان سلب شود، بسیار سطحی است و ” پای استدلالیون چوبین بود ، پای چوبین سخت بی تمکین بود ” !! با چنین منطقی ، نخستین کارت قرمر را از سوی مردم ،”متولی” وضعیت فعلی نظام سلامت کشور خواهد گرفت.

اولاً متولی محترم بهداشت درمان کشور که به قول خود ایشان بزرگترین privacyپزشکی کشور نیز هستند، گویا فراموش کرده اند که در موارد فراوانی جراحات، آسیب ها و بیماری های مختلف ، ماهیتاً ، و فی نفسه درصدی از عوارض و مرگ و میر را با خود همراه دارند و تشخیص این عوارض ماهوی از سهل انگاری ها و قصور ارائه دهندگان خدمات تشخیصی و درمانی ، امری اساساً تخصصی است و با کارشناسی دقیق و معمولاً چند باره و در حضور قضات بسیار محترم و شریف دادگستری در هیات های انتظامی انجام  می گیرد و انجام این امر تخصصی پروسه ای است که از دهها سال پیش  بعنوان یک قانون پیشرفته مانند بسیاری از ممالک توسعه یافته در حیطه تخصص و مهارت صاحبان فرآیند ارزیابی شده است.

از سوی دیگر ” متولی” محترم ظاهراً هیچ مسئولیتی در قبال نارسایی ها ، کمبودها و نقایص سازمانی ، تجهیزاتی ، پرسنلی و … در شهرستانهای محروم برگردن ندارند که گناه تمام عوارض ناخواسته و ناگوار را در مسیر درمان جراحات، آسیب ها و بیماری ها بر عهده جامعه پزشکی می اندازند.در حالیکه این مساله به اثبات رسیده است که در شهرستانها و مراکزی که مشکل امکانات تجهیزاتی ، سازمانی ، پرسنلی و … دارند، آمار عوارض بیماری ها و شکایات از عملکرد جامعه پزشکی نیز بیشتر است . این تفاوت معنادار، دقیقاً در حیطه عملکرد ” متولی اصلی ” بهداشت درمان کشور پدیدار می گردد. در مورد نظام سلامت و اعوجاجات آن از برنامه های قوانین توسعه مصوب مجلس شورای اسلامی و نقش کاستی ها و کژ رویهای وزارت تحت امر ایشان طی سالیان اخیر سخنان فراوانی وجوددارد که در کارشناسی دقیق آن ، سازمان نظام پزشکی ، قطعاً بررسی های خود را به اطلاع مردم عزیز میهن خواهد رسانید.

در خصوص موضوع اصلی بیانات اخیر ایشان فقط اشارتی کافیست که به نقل از معاونت محترم انتظامی سازمان نظام پزشکی در سال ۱۳۹۶  جمعاً ۵۶۰۰ تعداد شکایت از عملکرد جامعه پزشکی به هیات های انتظامی ارجاع شده که از آن میان درباره ۴۲% از آنها کیفرخواست صادر شده  و مجازاتهای پیش بینی شده در آئین نامه رسیدگی به شکایات صاحبان حرف پزشکی ، اصلاً آن چیزی نیست که ” متولی ” عزیز بازگو کرده اند ! کجا در آئین نامه های سازمان و در احکام صادره ، هیات های انتظامی حکم ” ابطال قرارداد بیمه پزشکان” را صادر کرده اند؟!! جهت اطلاع وزیر محترم آئین نامه وقانون تشکیل سازمان نظام پزشکی ارسال خواهد شد.

هیات رئیسه مجمع عمومی در تائید موضعگیری اخیر ریاست کل محترم سازمان نظام پزشکی ، معتقد است : جامعه خدوم پزشکی ایران که  در درازنای تاریخ پرافتخار میهن مان پیام آور دانش ، حکمت و عدالت بوده است ، همچنان با انگیزه خدمت به مردم و در راه توسعه ” سلامت” در جامعه خواهد کوشید ;

و فقط حرمان و حسرت برای آنانی باقی خواهد ماند که در سالهای مسئولیت خویش، بجای نزدیکی به همکاران و ارتقای شرایط خدمتی در زندگی ایشان، هر زمان  و  با هر چرخشی در شرایط ، شروع به ناسزا گوئی و ایراد اتهام به ارائه دهندگان شریف خدمات سلامت و همکاری نزدیک قضات شریف با ایشان کرده اند.

هیات رئیسه مجمع عمومی

۱۳۹۷/۰۶/۱۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *